Татарстан – КУЭ-тәэмин итүчеләрдән сатып алулар күләме югары булган төбәк

2024 елның 19 феврале, дүшәмбе

2023 ел йомгаклары буенча иң эре заказчыларның КУЭ  сатып алу күләме 8 трлн сумга җитә язган. Бу кече һәм урта бизнестан сатып алуга мәҗбүри квота кертелгәннән бирле рекордлы сан (аны үтәүне КУЭ корпорациясе һәм төбәкләр контрольдә тота). 2022 елга КУЭ сатып алулар күләме үсеше 13,5% тәшкил итә. Татарстанда сатып алулар суммасы 192 млрд.сум тәшкил итә, бу республиканы КУЭ-тәэмин итүчеләрдән сатып алулар күләме югары булган төбәкләрнең берсе итә.

«Сатып алулар системасын үстерү һәм аларда КУЭ-тәэмин итүчеләрнең катнашуын тәэмин итү — профильле илкүләм проект кысаларында гамәлгә ашырыла торган иң мөһим дәүләт ярдәме чараларының берсе. Кече һәм урта предприятиеләр тарафыннан 223-ФЗ буенча җитештерелгән товарлар һәм хезмәтләр күләме эзлекле рәвештә арта. 2023 ел нәтиҗәләре буенча КУЭ сатып алу квотасы гамәлдә булган вакыт эчендә рекорд белән яңартылды. Аларның гомуми суммасы 8 триллион сумга җиткән. Бер үк вакытта сатып алуларны сату базарларының берсе буларак кулланган эшкуарлар санын арттыру мәсьәләсе хәл ителә. Бер ел эчендә аларның саны 213 меңгә җитте», – дип ассызыклады Андрей Белоусов.

«2023 елда иң эре заказчылар төзегән биш килешүнең дүртесе КУЭ-тәэмин итүчеләр белән төзелгән. Кече һәм урта бизнестан җитештерү продукциясен сатып алуны активлаштыру тренды формалаша. Дәүләт компанияләре Европа һәм Америка аша җиһазлар һәм аларга детальләр белән тәэмин итүчеләргә бәйле булмасын өчен импортны алмаштыру белән актив шөгыльләнә. Мәсәлән, КУЭ сатып алуларның гомуми күләмендә якынча 4,3 трлн сумны җитештерү билгеләнешендәге продукция алган», – дип хәбәр итте КУЭ корпорациясе генераль директоры Александр Исаевич.

Кече һәм урта бизнестан сатып алулар күләме буенча иң эре заказчылар арасында лидер компанияләр булып РТЮ, «Аэрофлот», «Ростелеком», «Россети» тора.

Сатып алуларның иң зур күләмнәре эшкәртү производстволары продукциясенә (2,45 трлн сум), хезмәтнең фәнни, инженер-техник һәм һөнәри эшчәнлеге белән бәйле корылмаларга һәм төзелеш эшләренә (1,9 трлн сум) туры килә (401 млрд сум).