Мидхәт Шаһиәхмәтов Зәй муниципаль районы советы утырышында катнашты

2024 елның 7 феврале, чәршәмбе

7 февральдә Зәй районында Зәй муниципаль районы советының 37 нче утырышы узды, аның кысаларында 2023 елда социаль-икътисадый үсеш нәтиҗәләре каралды һәм 2024 елга бурычлар билгеләнде. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов катнашты.

Мидхәт Шаһиәхмәтов барлык чакыруларга карамастан, узган елда республика икътисады уңай нәтиҗәләргә иреште, дип сөйләде. Тулай төбәк продуктының 3,6 процентка үсеше тәэмин ителгән. Икътисадның тотрыклы үсеше мөһим инфраструктура бурычларын тормышка ашыруны дәвам итәргә мөмкинлек биргән.

2023 елда Россия Президенты Владимир Путин инициативасы белән гамәлгә куелган илкүләм проектлар һәм республика программалары кысаларында 126 млрд.сумлык 4 меңнән артык объект төзелгән һәм яңартылган, шул исәптән рекордлы 3,4 млн.кв.метр торак тапшырылган, 350 мәгариф учреждениесе, шул исәптән 10 мәктәп төзелеше һәм капиталь ремонты тәмамланган, шактый акча юл төзелешенә юнәлтелгән, болар барысы да гражданнарның һәм гражданнарның иминлегенең гомуми үсешенә һәм республика икътисадының тотрыклы үсешенә ярдәм итә.

Шулай ук республика икътисадына Зәй муниципаль районы да өлеш кертә. Районның тулай территориаль продукты 70 млрд.сум дәрәҗәсендә бәяләнә, сәнәгать җитештерүе күләме район икътисадының 70,1 процентын тәшкил итә. Соңгы елларда сәнәгать җитештерүе күләме өлеше 64,3 проценттан 70,1 процентка кадәр 10 млрд.сумга диярлек арткан. Зәй районының иң эре предприятиеләре булып Татэнерго Зәй ГРЭСы филиалы, «Аккурайд Уилз Руссия», «Техно» заводы филиалы,  «Зәй шикәре» АҖ тора. Узган елда СҖИ 104,9% булган.

Мидхәт Шаһиәхмәтов билгеләп үткәнчә, районга яңа резервларны һәм үсеш нокталарын билгеләргә, башлык докладында билгеләнгән бурычларны тормышка ашырырга, дәүләт ярдәме чараларыннан максималь файдаланырга кирәк. Шулай ук инвестиция проектларын гамәлгә ашыруның һәр этабында сакларга һәм җитештерүне башлап җибәрүгә кадәр җиткерергә кирәк.

«Районның игътибарын, предприятиеләрдә килеп туган өзлексез эшне тәэмин итү мәсьәләләре муниципаль баланс комиссияләрендә беренче чиратта булырга тиешлегенә юнәлтәм. Аларны хәл итү һәм киләчәктә республика опер штабында карау өчен кирәкле ярдәм чараларын куллану буенча тәкъдимнәрне җентекләп карарга һәм әзерләргә кирәк», – дип ассызыклады министр.