Тәтеш районы агрофирмасы Татарстан Республикасы Гарантия фондының «Авылда эшмәкәрлек» программасы буенча финансланды

2019 елның 27 сентябре, җомга

Әйләнештәге акчаларны тулыландыру өчен Тәтеш районыннан «Колос» агрофирмасы 10 млн сум алды.  Татарстанның Икътисад министрлыгы карамагындагы Гарантия фонды 4,5 млн сумлык җаваплыкны үс өстенә алучы булды.

«Башак агрофирмасы»  6 га җиргә көзге һәм язгы бодай, арпа, борчак, шикәр чөгендере, ашлык һәм азык өчен кукуруз, күпьеллык һәм берьеллык үләннәр үстерә. Фермерлар милкенә 1060 баш мөгезле эре терлек, сыер абзарлары һәм бозау караучылар, ашлык саклау складлары, 47 берәмлек техника һәм 56 берәмлек туфрак эшкәртү җиһазлары керә. Кыр эшләре вакытында ширкәт орлык, ягулык-майлау материалларын, ашламалар һәм үсемлекләрне саклау даруларын транспортлауга чыгымнарны киметү өчен партнерлар белән хезмәттәшлек итә.

Фермерлар «Авылда эшмәкәрлек» ташламалы программасы кысаларында финанс ярдәм алдылар, аны гамәлгә ашыруга республикада ТР Икътисад министрлыгы кураторлык итә. Программа буенча әкаваплылыкчылыкның максималь суммасы 5 млн сум тәшкил итә.  Гарантия Фонды кредит суммасының 70% ына кадәр җаваплылыкчы булып тора.

2019 елның 9 аенда, «Татарстан Республикасы Гарантия фонды» коммерциячел булмаган оешмасы директоры Тимур Тимергалиев сүзләренә караганда, әлеге программа буенча 63,5 млн сумга 26 әкаваплылыкчылык бирелгән. Авыл эшкуарларына бирелгән кредитның гомуми суммасы 202,3 млн. сум тәшкил итә.