Монополиягә каршы федераль хезмәт: 2022 елда 12 товар базарында көндәшлекне үстерү стандартының төп күрсәткечләре 100% җиткән

2023 елның 18 апреле, сишәмбе

Калган 20 базарда казаныш дәрәҗәсе 90 – 100 % тәшкил итә. Бу хакта статс-секретарь – Монополиягә каршы федераль хезмәт җитәкчесе урынбасары Сергей Пузыревский 13-14 апрельдә Казанда узган Монополиягә каршы федераль хезмәтнең укыту методика үзәге базасында РФ субъектларында көндәшлекне үстерү мәсьәләләре буенча еллык семинар кысаларында хәбәр итте. Чарада шулай ук Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов катнашты. Моннан тыш, семинарда Россия Федерациясе субъектларының башкарма хакимият органнарының 100 дән артык вәкиле һәм Монополиягә каршы федераль хезмәтнең 23 территориаль органы катнашты.

Семинарда төбәкләр икътисады үсешендә көндәшлекнең роле, хакимият органнары тарафыннан монополиягә каршы законнар системасын кертү, шулай ук унитар предприятиеләр реформасын үткәрү турында фикер алыштылар. Моннан тыш, семинар кысаларында агымдагы елда Монополиягә каршы федераль хезмәт каршындагы төбәкләрдә конкуренцияне үстерү буенча Эксперт советының беренче утырышы узды.

Сергей Пузыревский семинарның төбәкләрнең уңай тәҗрибәсен ил күләмендә товар базарларына таратырга ярдәм итүен билгеләп үтте. Аның фикеренчә, көндәшлек үзмаксат түгел, ә гражданнарыбызның тормыш сыйфатын яхшырту өчен нәтиҗәле корал булырга тиеш.

Мәсәлән, Татарстан Республикасында импортны алмаштыру буенча цифрлы хезмәтләр актив үсеш ала бара. Төбәктә, импортны алмаштыручы товарлар җитештерү кирәклеген бәяләү өчен, сатып алына торган импорт продукциясе реестры алып барыла, анда 139 меңнән артык позиция бар. Шулай ук республикада, җитештерүчеләрнең һәм сатучыларның кирәкле продукцияне китерү турындагы тәкъдимнәрен җыю өчен, «Алмаштыру буенча тәкъдимнәр» хезмәте эшли.

«Тулаем алганда, республиканың көндәшлекне үстерү буенча алып барылган эше федераль рейтингта аның алдынгы позицияләрен билгели, Татарстан ел саен Россиянең барлык субъектлары арасында алдынгы төбәкләр төркемендә – Республика узган ел бишенче урынны алды, Идел буе федераль округы төбәкләре арасында беренче урынны яулады», – дип билгеләп үтте Мидхәт Шаһиәхмәтов.

Свердловск өлкәсендә Тышкы икътисади эшчәнлек порталы булдырылган, ул бер үк вакытта сәүдә мәйданчыгы һәм экспортерлар каталогы, шулай ук экспортка юнәлдерелгән бизнеска ярдәм итү чаралары турында мәгълүмат чыганагы булып тора. Хәзер аннан дөньяның 152 иленнән 120 000 уникаль кулланучы файдалана.

Амур һәм Воронеж өлкәләрендә җирле җитештерүчеләргә ярдәм итү, шулай ук җирле кибетләрдә товарларга ташламалар системасы аша халыкка социаль ярдәм күрсәтү чаралары гамәлгә ашырыла.

Новосибирск өлкәсендә 2022 елда юридик һәм физик затлар өчен төбәк салымнарын арттыру турында карарлар кабул итүгә мораторий кертелгән.

Сарытау өлкәсендә кече һәм урта эшкуарлык субъектларына авыл хуҗалыгы техникасы, заманча цифрлы токарь станоклары, суыту җиһазлары комплектлары сатып алуга беренче беренче лизинг кертеменең 90 % ын каплау өчен субсидия бирелә.

Россия Федераль монополиягә каршы хезмәтенең Территориаль органнар белән хезмәттәшлек итү һәм көндәшлекне үстерү проектларын координацияләү идарәсе башлыгы Оксана Кузнецова хакимият органнары тарафыннан монополиягә каршы законнарны бозулар санының кимүенә игътибар итте. 2022 ел ахырына 2017 ел белән чагыштырганда мондый хокук бозулар саны 59 % тан артык кимегән.

Моннан тыш, узган ел унитар предприятиеләрнең гомуми саны 36,5 % ка кимегән. Иң зур кимү Төньяк-Кавказ федераль округында (45,2 процентка), Төньяк-Көнбатыш федераль округында (39,6 процентка), Үзәк федераль округта (38,8 процентка) билгеләнә. Мәскәү өлкәсендә көндәшлек базарларында аерым өлкәләрдә – сәүдә, ритуаль хезмәтләр, тышкы реклама, туристлык, элемтә, пассажирлар ташу өлкәсендә унитар предприятиеләр тулысынча юкка чыгарылган.

Шулай ук товар базарларында катнашучыларга ярдәм итүнең тагын бер коралы буларак преференцияләр бирү белән бәйле мәсьәләләргә яңа алымнар турында фикер алыштылар. Үз докладында Контроль-финанс идарәсе башлыгы Антон Тесленко узган ел хезмәт тарафыннан бу процессның ачыклыгын арттыру һәм системалаштыру, шулай ук аерым максатлар өчен преференцияләр бирү тәртибен гадиләштерү, шул исәптән кече эшкуарлык субъектларына ярдәм итү өчен зур эш башкарылуын – ике федераль закон һәм Монополиягә каршы федераль хезмәт Президиумы аңлатмалары кабул ителүен билгеләп үтте.