Татарстан компаниясе азык-төлек җитештерү өчен импортны алмаштыра торган җиһазлар җитештерә

2023 елның 23 гыйнвары, дүшәмбе

«СХ Техника» Татарстан компаниясе заманча авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек җиһазларын эшләү һәм җитештерү белән шөгыльләнә. Фирмага Татарстан эшкуарлары Арсений Грушелевский һәм Иван Голенковский 2017 елда нигез салган. Проект озак вакыт саклау өчен, аларның файдалы үзенчәлекләрен һәм витаминнарын саклап, җиләк-җимеш, яшелчәләр, әзер ризыклар, сөт һәм башка азык-төлек һәм азык-төлек булмаган продуктларны сублиматлаштырырга мөмкинлек бирә торган лиофилизаторлар җитештерүдән гыйбарәт.

Санкцияләр шартларында компания Азия товарлары белән тәэмин итүчеләрдән чыгым һәм комплектлау өлешләренә күчкән, җитештерү һәм сату күләме кимеми. Компаниядә көнбатышның көндәшлеккә сәләтле җиһазлар җитештерүчеләренең Россия базарыннан китүе фармацевтика производстволары өчен яңа җиһазлар әзерләү мөмкинлекләрен ачты дип белдерәләр. Бу төр продукциягә сорау коронавирус пандемиясе чорында ук үсә башлап, хәзер ул көчәя бара. Компаниянең әйләнеше 2,5 тапкырга артты. Шуңа бәйле рәвештә предприятие җитештерү куәтен арттырды, эш урыннары санын 25 тән 50 кешегә кадәр арттырды. Җитештерүне киңәйтүгә компания 20 млн сумга якын акча керткән.

Шулай ук предприятие сублиматлаштырылган азык әзерләү өчен җиһазлар җитештерүдә яңа урын тапты. Россиядә мондый производстволар юк, бу импортны алыштыру өчен ирекле юнәлеш.

Компания Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгыннан «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» илкүләм проекты буенча дәүләт ярдәме алды. Халыкара күргәзмәләр ярдәмендә фирма экспорт контрактлары төзи һәм компанияне халыкара базарга чыгара, проектның экспорт потенциалы зур.