РВФ кысаларында ТР Икътисад министрлыгы вәкилләре «Уйлап табу инициативасы» түгәрәк өстәлендә катнаштылар

2024 елның 26 апреле, җомга

2024 елның 25 апрелендә узган Россия венчур форумы кысаларында «Уйлап табу инициативасы»  темасына түгәрәк өстәл узды. Уйлап табучы – Россиянең технологик үсеш двигателе, аның модераторы һәм оештыручысы булып Татарстан Республикасында Бөтенроссия уйлап табучылар һәм рационализаторлар җәмгыятенең төбәк оешмасы чыгыш ясый.

Чара Россиянең фәнни-технологик өстенлегенә тиз арада ирешүдә уйлап табучыларның һәм технологик стартапларның роле турында фикер алышу өчен Татарстан Республикасының әйдәп баручы экспертларын һәм фәнни җәмәгатьчелек, бизнес һәм дәүләт хакимияте вәкилләрен җыйды.

Түгәрәк өстәл спикеры булып «Фәнни-техник мәгълүмат үзәге» ДАУ директоры Арсен Савва чыгыш ясады. Җанлы фикер алышу барышында түгәрәк өстәлдә катнашучылар берничә мөһим мәсьәләгә кагылды, мәсәлән:

Уйлап табу проектларын һәм уйлап табу эшчәнлеген финанслау системасын камилләштерү;

Интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләренә хокукларны коммерцияләштерүнең яңа механизмнары;

Россия уйлап табуларына лицензияләр сатуның чит ил челтәрен формалаштыру;

Яшьләр арасында уйлап табуны популярлаштыру.

Татарстан Республикасында ВОИР төбәк оешмасы оештырган түгәрәк өстәл уйлап табучылар, бизнес һәм дәүләт арасында алга таба диалог өчен мәйданчык булыр, шулай ук Россиядә рационализаторлык эшчәнлеген үстерү өчен уңай мохит булдыруга ярдәм итәр дип көтелә.