Кредитлар буенча процентларны түләүгә бәйле чыгымнарның бер өлешен субсидияләү программасы

КРЕДИТЛАР БУЕНЧА ПРОЦЕНТЛАРНЫ ТҮЛӘҮГӘ БӘЙЛЕ ЧЫГЫМНАРНЫ СУБСИДИЯЛӘҮ ПРОГРАММАСЫ РОССИЯ КРЕДИТ ОЕШМАЛАРЫНДА ҖӘЛЕП ИТЕЛГӘН КРЕДИТЛАР БУЕНЧА ПРОЦЕНТЛАРНЫ ТҮЛӘҮГӘ БӘЙЛЕ ЧЫГЫМНАРНЫ СУБСИДИЯЛӘҮ

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы 2020 елның 1 октябреннән эшкуарларга Россия банклары биргән кредитлар буенча процентларны түләүгә субсидияләр бирүгә гаризалар кабул итә башлау турында хәбәр итә. Бер алучыга субсидиянең иң чик күләме елына 5 млн сум тәшкил итә.

Программада гариза бирүчеләрнең ике категориясе каралган, аларның һәркайсы өчен үз лимиты билгеләнгән:

I категорияле мөрәҗәгать итүчеләр – Төп эшчәнлекне A, C, D, E, F, J, H, M, M бүлекләре нигезендә гамәлгә ашыручы субъектлар, ОКВЭД нигезендә, субсидиянең максималь күләме – елына 2 млн. сум;

II категорияле мөрәҗәгать итүчеләр-идарәче компанияләр һәм сәнәгать мәйданчыклары һәм парклары резидентлары, Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгының «үстерү» чарасында катнашучылар, 2020-2022 елларга Татарстан Республикасы Инвестиция меморандумына кергән экспортка юнәлтелгән субъектлар, шулай ук кредит шартнамәсенең максаты инвестицион проектларны гамәлгә ашыру булган субъектлар, елына максималь күләмдә субсидия күләме – 5 млн.сум.

Субсидия алу өчен гамәлдәге кредит килешүе булырга тиеш, 2020 елның 1 гыйнварыннан 30 ноябренә кадәр түләнгән процентлар түләнә.

Кредитлар әйләнеш акчаларын тулыландыруга, төп акчалар алуга, төзелеш (реконструкция), шулай ук Инвестицион проектларны тормышка ашыруга юнәлдерелергә мөмкин.

Субсидияләр бирү тәртибе Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 28.09.2020 № 875 карары белән регламентлаштырыла.

Гаризалар кабул итү 13.10.2020 ябылды.