август, 2014 ел
чәршәмбе
Татарстан Республикасы 2014 елның 7-8 августында икътисад Министрлыгына буйсынган эшкуарларга ярдәм итү ведомство үзәге “Кырымда азык-төлек ирексезлеген һәм куркынычсызлык булдырмау стратегиясе” Республика бизнес-форумында катнашачак.
Форумны оештыручы Кырымның Бакчасарай шәһәр шурасы. Чара Симферополь шәһәрендә, Киев урамы, 2 адресы буенча “Мәскәү” кунакханәсенең конференц-залында үтәчәк.

2014 елның 29 нчы июлендә Россия Федерациясе Хөкүмәте карары белән 709 нчы номерлы Моношәһәрләрне муниципаль оешмаларга кушу критериялары расланды.
Карарда монопрофилле муниципаль оешмалар өчен түбәндәге критериялар расланды:
- муниципаль оешма шәһәр округы яки шәһәрдә урнашылучылар статусын ала. Федерация субъектының законына туры килгән сайлап куелган законлы орган муниципаль оешма статусын ала алмый.
- муниципаль оешмада яшәүчеләр саны 3 мең кешедән узып китә;

2014 елның 1 - 9 нчы август көннәрендә Татарстан Республикасы Актаныш муниципаль районында беренче тапкыр “Агыйдел” интеллектуаль иҗади төбәкара яшьләр форумы узачак. Иҗади һәм белем бирү сменасында Татарстан Республикасыннан һәм Россиянең алты төбәгеннән 100 сәләтле укучы катнашыр дип көтелә. Форумның программасы катнашучыларны шәхес буларак тәрбияләүгә һәм мәктәптән тыш белем бирү процессын камилләштерүгә юнәлдерелгән. Форум Агыйдел елгасы буенда чатыр шәһәрчеге форматында үтәчәк.
Форумның төп максаты булып, иҗат белән мавыгучы яшьләрне берләштерү, тәҗрибә, фикер уртаклашу өчен җирлек тудыру һәм яңа интеллектуаль технологияләр өлкәсен өйрәнү санала. Проектта катнашучы балаларга белем бирү өчен махсус төрле шәһәрләрдән мөгаллимнәр чакырылды. Безнең тренерлар: Денис Исмаков (Түбән Новгород; Бизнес-тренер, “Селигер”, “Машук”, “iВолга” форумнары спикеры); Анастасия Исмакова (Түбән Новгород; “Eventeam” оешмасы җитәкчесе); Наталья Чардымова (Түбән Новгород; Европа Советы, “Сальто”, “Erasmuss+” программалары тренеры); Иван Суханов (Мәскәү; Бизнес-тренер) һәм Казаннан Анна Фельдман (социаль технолог). Шулай ук А. Фельдман әлеге форум программасы директоры да.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең Мәскәү шәһәрендәге Аналитик үзәгендә Россия Федерациясе субъектларында конкуренция үсеше стандартларын үткәрү сораулары буенча семинар үткәрелде.
Семинар мәгълүматлары белән Татарстан Республикасының икътисад Министрлыгының официаль сайтында танышырга мөмкин.
“Татарстан Республикасының Гарантия фонды” исемле коммерция булмаган оешма, 2014 нче елның 1 июленнән алып 31 нче июле дәверендә фонд кече һәм урта эшмәкәрлек субъектларының өчесенең барлыгы 17 080 000 сумлык җаваплылыкны үз өстенә алуы турында мәгълүмат бирә. Фондның җаваплылыкны үз өстенә алган кредит йөкләмәләренең гомуми зурлыгы 37 600 000 сумга җитә.
Татарстан Республикасының икътисад Министрлыгы бердәнбер тәэмин итеп торучы белән сәүдә итү барып чыкмаган очракта контракт төзү буенча таләпләр турында мәгълүмат бирә.
Контракт төзү буенча таләпләр 44-ФЗ номерлы законның 93 нче статьясының 25 нче пунктының 1 нче бүлегендә тасвирланган. Ул, заказ бирүченең Россия Федерациясе субъекты башкарма хакимияте органнары белән, үзләре идарә итүче җирле муниципаль район органнары яки җирле үзләре идарә итүче шәһәр округлары белән контракт төзү турында килешүне исәпкә ала һәм сатып алу өлкәсендә тикшерүләр үткәрергә дә хаклы.