июнь, 2015 ел
пәнҗешәмбе

2015 елның 18 июнендә ТР икътисад министры урынбасары Наталья Таркаева рәислегендә  Бөтендөнья сәүдә оешмасына  кергән илләрдәге товар базарлары буенча үткәрелгән маркетинг тикшеренүләре нәтиҗәләрен карауга багышланган эксперт төркеме утырышы уздырылды.

Әлеге тикшеренү эшләре КМТТУның БСО Үзәге тарафыннан 2013-2016 елларга Кама инновацияле территориаль-җитештерү кластерына ярдәм итү программасы кысаларында Татарстан Республикасы бюджетына федераль бюджеттан бүлеп бирелгән субсидияләр хисабына үткәрелде.

Сессиядә статс-секретарь - Россия Федерациясе икътисадый үсеш министры урынбасары Олег Фомичев кече һәм урта эшкуарлык агентлыгы турында сөйләде.

2015 елның 5 июнендә РФ Президентының Кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү буенча федераль корпорация төзү турындагы Указы чыкты. Ул кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итү чараларының система интеграторы булачак.

Сессиядә катнашучылар интеллектуаль милекне яклау механизмнары, аны ныгыту өчен яңа нәтиҗәле механизмнар булдыру резервлары, һәм шулай ук авторлык һәм патент хокукы институтлары төзү сораулары буенча фикер алыштылар.

2015 елның 15, 16, 17 июне көннәрендә Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында «Лизинг-грант-2015» программасы буенча субсидияләр бирүгә проектлар сайлап алуга багышланган конкурс комиссиясе утырышы узды.

Татарстан Республикасы Стратегик инициативалар агентлыгы (СИА) һәм РФ Мәгариф һәм фән министрлыгының "Балаларга өстәмә белем бирү системасының яңа моделе" проектын гамәлгә ашыру өчен "пилот" регионнарның берсе булды.

Бүген XIX Петербург халыкара икътисадый форумы кысаларында, бер яктан СИА һәм РФ Мәгариф һәм фән министрлыгы, икенче яктан Татарстан Республикасы, Алтай крае һәм Ханти-Манси автономияле округы арасында хезмәттәшлек турындагы килешү имзаланды.

Килешүгә кул куяр алдыннан "Балаларга өстәмә белем бирү системасының яңа моделе" стратегик башлангычы презентацияләнде, проектны лидеры Марина Ракова тәкъдим итте.

IBM компаниясе Иннополис инновацион юлдаш шәһәрендә урнашкан (Татарстан Республикасы Югары Ослан муниципаль районы) «Иннополис» махсус икътисадый зонасы резиденты булу теләген белдерде. Бүген бу хакта IBM компаниясенең глобаль сатулар буенча өлкән вице-президенты Бруно Ди Лео Татарстан Республикасы Президенты вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Миңнеханов белән очрашуда хәбәр итте.

Очрашу XIX Петербург халыкара икътисадый форумы кысаларында узды.

Бруно Ди Лео әфәнде Рөстәм Миңнехановка IBM яңа бүлекчәсе – клиентларга хезмәт күрсәтү үзәге ачылу тантанасында катнашкан өчен рәхмәт белдерде.

Үз чиратында Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, IBM Татарстан базарында актив эшли, шул исәптән «ICL-КПО ВС» компаниясе белән уңышлы хезмәттәшлек итә.

2015 елның 17 июнендә  Татарстан Республикасы Президенты вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Миңнеханов  «2030 елга кадәр Татарстан Республикасының Социаль-икътисадый үсеш стратегиясен раслау турында» 40-ЗРТ номерлы Татарстан Республикасы Законына кул куйды.

2015 елның 14-20 июне көннәрендә Кама инновацияле территориаль-җитештерү кластеры делегациясе Германиядә бизнес-миссия сәфәренә юл тотты.

Визитның беренче көнендә Кама кластеры делегациясе махсуслаштырылган «Achema-2015» күргәзмәсендә булды.

Бүген ТР Куркынычсызлык советы утырышында 2015-2020 елларга Татарстанның нефть-газ-химия комплексын үстерү программасы каралды һәм хупланды.

Чара Казан Кремлендә ТР Президенты вазифаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Миңнеханов, ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев, ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, Куркынычсызлык советының даими әгъзалары, республика министрлыклары һәм ведомстволары, федераль структураларның территориаль органнары, Татарстанның эре предприятиеләре җитәкчеләре катнашында узды.

Утырышны ачып, Рөстәм Миңнеханов моның республикада 2019 елга кадәр каралган исәбе буенча дүртенче нефть-газ-химия комплексын үстерү программасы булуын искәртеп үтте. Ул 2030 елга кадәр Татарстанны социаль-икътисади яктан үстерү стратегиясе кысаларында эшләнгән. "Татарстан Дәүләт Советы әлеге стратегияне раслады, һәм бу алдагы 15 елга безнең төп документ санала, - диде Татарстан Республикасы лидеры. - "Стратегия-2030"да нефть-химия комплексы һәм машина төзелеше икътисад үсешенең төп нокталары буларак билгеләнгән". Ул искәртеп узганча, 2-3 елга кадәр Татарстанның ягулык-энергетика комплексы үсеше стратегиясе кабул ителде.

Икътисад министрлыгы Татарстан Республикасы социаль-икътисадый үсеше фаразларын формалаштыру буенча Ведомствоара эшче төркемнең республиканың муниципаль районнарындагы күчмә утырышларын уздыруны дәвам итә. 2015 елның 18 июнендә Алабуга һәм Түбән Кама шәһәрләрендә эшче төркемнең чираттагы утырышлары үтте.

Киңәшмә барышында эшче төркем районнарның бюджет төзүче предприятиеләренең җитештерү-хуҗалык эшчәнлегенең фаразланган күрсәткечләрен карады.