Зәй, Алексеевск һәм Саба районнары «Биржа мәйданчыгы» агрегаторы аша төзелгән килешүләр саны буенча алда бара

2019 елның 4 октябре, җомга

Татарстанның «Биржа мәйданчыгында» республиканың 45 муниципаль берәмлегеннән 260 кече һәм урта бизнес предприятиесе теркәлгән.

Иң күп КУЭ вәкилләре Зәй (18 ширкәт), Саба (17) һәм Кукмара (14) районнарыннан. Бу хакта ТР икътисад министры Фәрит Габделганиев муниципаль берәмлекләр башлыклары өчен онлайн-агрегатор белән эшләү буенча укыту семинарында сөйләде.

Агрегат аша алыш-бирешләрне шулай ук Зәй районы эшкуарлары да еш төзи: үткәрелгән 224 торгтан 54е контракт алган. Моннан тыш, мәйданчыкта бизнес өчен партнерларны Алексеевск (21 сәүдә) һәм Саба (17 сәүдә) районнары вәкилләре дә таба. «Ихтыяҗлар каталогында» 1999 позиция тәкъдим ителгән. Шуларның 45% – ы Чистай районы һәм Казан шәһәре, 470 һәм 435 мөрәҗәгатьне формалаштыра.

«Биржа мәйданчыгы» н продукцияне сату һәм җитештерүчеләр белән сатучыларны берләштерүнең альтернатив һәм сыйдырышлы каналы буларак үстерү белән, без, төбәкнең ихтыяҗларын һәм эшмәкәрлек эшчәнлегенең перспектив юнәлешләре турында күзаллау булдырып, Татарстан икътисадын күтәрәбез, – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Икътисад министры Фәрит Габделганиев. - Һәр муниципаль районның вазифасы - эшмәкәрләргә республикада үзләрен уңайлы хис итәргә ярдәм итү. Агымдагы елның 1 декабренә кадәр һәр район агрегаторда атнасына кимендә 10 сатып алу үткәрсә, ел азагында без һәр муниципаль районда сыйфатлы үсеш күрәчәкбез: яңа эш урыннары, предприятиеләрнең экспортка чыгуы».

Исегезгә төшерәбез, 2019 елның маенда «Биржа мәйданчыгы» нигезендә электрон маркетинг үзәге булдырылды. Яңа инструмент даими яңартылып торыла торган мәгълүмати-аналитик система булып тора. Ул республика эчендә теге яки бу товарга булган ихтыяҗ турында барлык характеристикалар һәм сатып алуның кирәкле күләме тасвирланган мәгълүматны үз эченә алган. Әлеге мәгълүматка ия булган җирле җитештерүче система аша кирәкле продукцияне заказчының барлык шартларына җавап бирүче ил аналогына алыштыру буенча үз шартларын тәкъдим итә ала.

Татарстан Республикасы Дәүләт заказы агентлыгының нәтиҗәле эшен 2019 елның сентябрендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Татарстан Дәүләт Советына мөрәҗәгатендә билгеләп үтте. Агентлык генераль директоры Яков Геллер сүзләренә караганда, биржа мәйданчыгы, республика маркетинг үзәге һәм эшкуарларга ярдәм итүнең мәгълүмати порталы электрон сәүдә индустриясен үстерү, конкуренция булдыру һәм җирле җитештерүчеләр продукциясен алга этәрү өчен эшли.

«Безнең инструментыбыз булган Биржа мәйданчыгы инде 3 меңнән артык кече бизнес вәкилен җәлеп итә. Элек алар үтеп керә алмаган булса, хәзер базарга чыкты», - дип билгеләп үтте Яков Геллер.

Республика Маркетинг үзәгенең кабул ителгән концепциясе түбәндәге этапларны күздә тота: заказчылар үз гаризаларын агрегаторда урнаштыралар, республикада җитештерү булуына яки булмавына экспертиза ясала, җитештерүне локальләштерү мөмкинлеген бәяләү йомгаклау этабы булып тора. Системаның маркетинг үзәге мәгълүматлары предприятиеләргә сатып алу чыгымнарын оптимальләштерергә, базарда конкуренцияне көчәйтергә, эчке базар ихтыяҗлары һәм мөмкинлекләре турында тулырак мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә.